Rejestrujemy komitet Legalna Aborcja Bez Kompromisów!

Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza zebrała ponad 1000 podpisów, które złożyłyśmy 26 maja do Marszałkini Sejmu Elżbiety Witek celem rejestracji komitetu.

Przed złożeniem podpisów przed budynkiem Sejmu odbyła się konferencja prasowa Komitetu.

Aleksandra Magryta, koordynatorka WKRW mówiła:

Aborcje dzieją się codziennie. Nie tylko tu w Warszawie, ale też
w Koszalinie, Zielonej Górze, Gliwicach, Sanoku, Toruniu, Gdańsku czy w Rucianych Nidach.
W każdym mieście i miasteczku codziennie jakaś osoba potrzebuje aborcji.
A polski rząd uznał, że nie będzie brał pod uwagę połowy społeczeństwa i całkowicie zabierze dostęp do podstawowego prawa człowieka jakim jest dostęp do aborcji.
To wstyd dla Polski, że kobiety muszą wyjeżdżać za granicę, aby uzyskać pomoc i wsparcie. Przecież tu chodzi o zdrowie, życie i bezpieczeństwo, czyli o fundamentalne wartości!
Dlatego aborcja musi być legalna i dostępna! I bez podziału na biedniejsze i bogatsze. Nie może być tak jak sugerował ostatnio przedstawiciel jednej partii, że jak ma się pieniądze, to można wyjechać na aborcję. To nie jest rozwiązanie. To zakłamanie i tworzenie dodatkowych podziałów.
Aborcja musi być darmowa. Dla wszystkich.
I właśnie dziś, w Dzień Matki, bo nie zapominajmy o tym, że matki też mają aborcję, rejestrujemy komitet Legalna aborcja. Bez kompromisów.
I będziemy zbierać podpisy pod projektem nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce razem ze 115 organizacjami zrzeszonymi w Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem, w skrócie we WKRWie. Polski rząd musi w końcu zrozumieć, że jesteśmy wkurzone i nie odpuścimy aborcji!

 Całe nagranie dostępne jest tu.

W skład Komitetu wchodzą Kamila Ferenc (Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), Marta Lempart, Bożena Przyłuska (Strajk Kobiet), Karolina Więckiewicz, Justyna Wydrzyńska, Natalia Broniarczyk (Aborcyjny Dream Team), Aleksandra Magryta (Wielka Koalicja za Równością i Wyborem), Aleksandra Knapik-Gauza, Magdalena Gałkiewicz (Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet), Karolina Skowron (Akcja Demokracja), Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Joanna Senyszyn, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan, Katarzyna Kretkowska, Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat (posłanki Lewicy), Krystyna Boczkowska (partia Zieloni).

Projekt ustawy zakłada:
• możliwość przerwania ciąży na NFZ do 12. tygodnia jej trwania bez pytania pacjentki o powód;
• możliwość przerwania ciąży na NFZ po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu, zagrożenia zdrowia lub życia pacjentki lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego;
• obowiązek dyrektorów szpitali do zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy aborcji z powodu klauzuli sumienia przez wszystkich lekarzy pracujących w placówce;
• depenalizację aborcji, czyli uchylenie przepisów karnych przewidujących odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie aborcji / pomoc w aborcjach;
• rozszerzenie programu badań prenatalnych o test PAPP-A i ßhCG na wszystkie pacjentki w ciąży.

MAPA ORGANIZACJI WKRW
FANPAGE WKRW