Agata Diduszko-Zyglewska o strategiach manipulacji Ordo Iuris

Agata Diduszko o publikacji Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem Kontrrewolucja kulturowo-religijna. Czy Polsce grozi prawo podporządkowane ideologii chrześcijańskich fundamentalistów?

Pewnie nie raz zdarzyło ci się w osłupieniu oglądać wystąpienie chrześcijańskiego fundamentalisty, który przekonywał z uśmiechem, że bicie dzieci to realizacja prawa rodziców do wychowywania potomków zgodnie z tradycją; że to biedni katolicy i uciśnieni księża są w Polsce prześladowaną mniejszością atakowaną przez agresywne kobiety i osoby LGBTQ; że wdrożenie konwencji o zapobieganiu przemocy w rodzinie to… atak na rodzinę; że edukacja to seksualizacja, a brak wiedzy to tradycyjna wartość; że istnieje “naturalny porządek”, w ramach którego kobieta ma pełnić funkcję służebną wobec mężczyzny, a uprawnionym narzędziem wdrażania tego porządku jest przemoc.

Świat na opak, w którym nierówność wobec prawa, przemoc i dyskryminacja są uprawnionymi środkami prowadzącymi do celu, “prawo naturalne” waży więcej niż prawo, a “nauka Kościoła” więcej niż nauka, to znak rozpoznawczy chrześcijańskich fundamentalistów, którzy dopuszczeni przez populistycznych polityków do współtworzenia prawa i ram debaty publicznej w Polsce, docierają do coraz szerszej rzeszy Polaków pozbawionych narzędzi do weryfikacji serwowanych im opinii podawanych oczywiście jako fakty lub wręcz dogmaty.

“Kontrrewolucja kulturowo-religijna” to publikacja, która na przykładzie działalności Ordo Iuris precyzyjnie analizuje ten niezwykle groźny proces realizowany przez chrześcijańskie fundamentalistyczne organizacje, działające według wspólnego schematu w całej Europie. Ze względu na zasięg tych działań, każda z nas, w zależności od pełnionej funkcji czy etapu życia, styka się z różnymi ich skutkami, ale dopiero wszystkie elementy zebrane w całość pozwalają zobaczyć niebezpieczną skalę aktywności chrześcijańskich fundamentalistów w Polsce. A skrupulatny opis stosowanych przez nich metod i technik manipulacyjnych pozwala zbliżyć się do odpowiedzi na pytania, które zadajemy sobie od kilku lat: dlaczego jesteśmy wobec fundamentalistycznych manipulacji tak bezradne? Oraz – jak zacząć skutecznie przeciwdziałać ruchom, które próbują wyprowadzić Polskę ze strefy obowiązywania praw człowieka ku mrokom państwa wyznaniowego? Od odpowiedzi na to drugie pytanie, w coraz większym stopniu, zależy nasze wspólne bezpieczeństwo.

Agata Diduszko-Zyglewska – publicystka i radna Warszawy

Publikacja Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem dostępna jest w linku poniżej

Kontrrewolucja kulturowo-religijna. Czy Polsce grozi prawo podporządkowane ideologii chrześcijańskich fundamentalistów?_wersja pełna

Kontrrewolucja kulturowo-religijna. Czy Polsce grozi prawo podporządkowane ideologii chrześcijańskich fundamentalistów?_wersja skrócona

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *